Марабу од депрон

Print PDF

Пред вас е моделот на гумењар "Марабу" еден од најдобрите модели во оваа категорија.Нашиов е направен од депрон,а за прв пат го лансира на пазарот некогаш пизнатата чехословачка фирма "Игара".Оригиналот беше направен целосно од балза.

Од депрон направен е трупот,хоризонталецот и вертиклецот.Крилото е профилирино и е направено со стиротерм апарат.Користевме стиродур.Иако  не знаевме како ќе се однесува крилото во лет,набргу се уверивме дека има одлични перформанси,речиси како да е направено од балза и јапан хартија.

Целиот модел тежи помалку од 60 грама,иако оригиналниот тежеше 65 грама.Значи ние направвиме модел полесен за 5 грама.

За движење на елисата користевме три нишки гума 1x3 mm.

Елисата е од балза трупче,дебело 15мм.Долга е 8 инчи и одлично влече.

На пробните летови,овој "Марабу" со 80 намотки гума леташе околу една минута.Со 500 намотки и подолга гума, достигна лет од три минути и тоа во лоши временски услови са јак ветар за него и без термика.

 

Се извинуваме поради слабиот квалитет на фотките.

contakt

Моментално on-line

We have 13 guests online
English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес10
mod_vvisit_counterСевкупно204767

Соработници

Banner

Барај

Developed by sam-digital.com