Почетна

Гумењар од балза-нискокрилец

Print PDF

Балзата е основен материјал во моделарството,иако сега се појавија други материјали,како што е депронот.

Со овој материјал (балза) се прават најубави и најлесни модели.

Еден од нив е и овој нискокрилец -силуета.

Трупот му е од балзово стапче 3x6 мм.Кабината   е од  балза,крилата од балза 2мм и не се профилирани.Хоризноталецот се прави од балза од 1мм,исто така и вертикалецот.

За овој модел на  гумењар користев гума 1x3 мм,елиса од 5,5 инчи,но и специјален "нос" кој го носи стојниот трап од челична жица и  осовината од елисата.

Тежи петнаесеттина грама и можм да ви кажам дека се изненадив колку добро лета.Се "качува" петнаесеттина метри и по завршувањето на работата на елисата лета како лизгач.Воодушевен сум од неговите карактеристики.Го видов кај еден американски моделар,но не е негова копија.

Ви посакувам убави летови,иако зимата не е погодна за тоа.Но,има и некои сончеви зимски денови.Пронајдете ги.

Оригинално решение на моделарот Л.Лачимиќ

Print PDF

По подолго време ви нудам едно интересно решение за изработка на крило.То го прави познатиот аеро моделар од Белград Лазар Лачимиќ.Тој успеал да спои балза и депрон-многу лесен материјал.Преднио дел на крилото го прави од балза, една третина од крилото,а останатиот од депрон.Меѓу себе ги лепи со специјално бело лепило "Хенкел"На тој начин штеди балза ,а добива и многу јако крило.

Поле лепењето предниот дел на крилото се шмиргла во замисленот облик на профил за задниот со депрон не.Тој само се свиткува кон долната страна за да се добие саканиот профил.Крилото е цврсто,но може да се корсти само за крила до 20 сантиметри должина.Подолгите ја немаат потребната цврстина.Ако сакате да направите подолго крило со оваа комбинација требате да вметнете рамењача на средината на крилото и нападна и излезна ивица од балза.

 Лизгачите на Лачимиќ

 

contakt

Моментално on-line

We have 11 guests online
English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес109
mod_vvisit_counterСевкупно235073

Соработници

Banner

Барај

Developed by sam-digital.com